معرفی مرکز

مركز تحقيقات جراحی های کم تهاجمی (لاپاراسكوپی) دانشگاه علوم پزشكي شيراز در سال 1388 در بیمارستان نمازی، با حضور اعضا فعال مرکز تشکیل شد و در زمينه  های مختلف جراحی از جمله جراحی کودکان، جراحی جنین، جراحی مغز و اعصاب، جراحی کلیه و مجاری ادرار، جراحی چاقی، جراحی زنان و زایمان شروع به فعالیت کرد و اکنون در بیمارستان مادر و کودک به فعالیت خود ادامه می دهد.
لاپاراسکوپی یا جراحی کم تهاجمی که منظور عمل جراحی با کمک وسایل ظریف و برش های کوچک (نیم الی یک سانتی متری) است، یکی از جدید ترین و پیشرفته ترین روش های جراحی است که روز به روز در حال گسترش و پیشرفت است. در این روش جراحی در مقایسه با روشهای قدیم جراحی،  بیمار دچار درد و عفونت کمتری شده و مدت بستری شدنش نیز کمتر می شود. جراحتش نیز ظاهر بهتری داشته و پزشک نیز در حین جراحی از دید بهتری برخوردار است.
در سايه تلاشهاي گسترده بخش بهداشت و درمان طی دو دهه اخير شاهد ارتقاء سطح سلامت و كاهش مرگ و مير در بسياری از بيماری های واگير بوده ­ايم. يكی ديگر از دستاوردهای كشور طی مدت ياد شده، افزايش شاخص توسعه انسانی بوده است. افزايش طول عمر و اميد به زندگي باعث گرديده كه جمعيت سالمندان كشور رو به افزايش رفته و تغيير در شرايط و شيوه­های زندگي جامعه را در معرض خطرات ديگری قرار داده است.
یکی از زمینه های رو به گسترش اعمال جراحی, درمان بیماری های مختلف با کمترین عوارض و برش جراحی (كه مي­توانند بر روي كيفيت زندگی بيماران و خانواده­ های آنها تأثير سوء داشته باشند) است. لذا به منظور پاسخ گفتن به نيازهای جامعه كه وظيفه و مأموريت تمامی سازمانهای مرتبط با امر سلامت است و با بهره­ گيری از امكانات موجود و منابع انسانی حاصل از توسعه انسانی كشور، مركز تحقيقات لاپاراسکوپی دانشگاه علوم پزشكی شيراز با هدف انجام تحقيقات پايه و كاربردی به منظور كاهش حجم مشكلات بیماری های مختلف تأسيس و شروع به كار نمود.
 
مرکز تحقیقات جراحی های کم تهاجمی
دانشگاه علوم پزشکی شیراز
شیراز، بالاتراز دروازه قرآن، بیمارستان مادر و کودک غدیر، مرکز تحقیقات جراحی های کم تهاجمی (لاپاراسکوپی
)
شماره تماس: 32279711- 071
نمابر: 32279711- 071
پست الکترونیک:
lrc@sums.ac.ir

  کارگاه ها و همایش ها

كارگاه ها و همايش هاي برگزار شده

 اولين كنگره بين المللی لاپاراسكوپي و جراحي‌هاي كم ‌تهاجمي 88 شیراز

  آئین نامه ها و فرم ها